ESSEX LADIES' COUNTY
GOLF ASSOCIATION

                     Results 2010

County Championship

won by Daisy Dyer (Chigwell GC) at Five Lakes G & CC

Seniors County Championship

won by Jo Rumsey (Rochford Hundred G C)

Junior Championship

won by Siobhan Pamenter (Upminster GC) at Chigwell GC

Silver Shield

Final held at Maylands CC on 20/9/10 - Chelmsford GC beat Warley Park GC 

Bronze Shield

Final held at Benton Hall GC on 6/8/10 - Chelmsford G C beat Thorndon Park GC

Munro Foursomes

Final held at Chigwell GC on 13/9/10 - West Essex beat Channels GC

Silver Trophy

Final held at Braintree GC on 27/8/10 - Chelmsford GC beat Chigwell GC

Harris Bowl

Final held at Thorpe Hall GC on 11/10/10 - Abridge G C beat Chelmsford GC

 

 

 

 

 

 

 

 

Windfall Trophy

Final held at Rochford Hundred GC on 1/10/10 - the winner was Chloe Rose (Clacton-on-Sea GC)

Ormseby Cooke Cup

Final to be played 2011

The Hunter Foursomes

The winners were Gabby Oxlade and Trish Wilson (Chelmsford GC), runners-up Chelsey Hart and Patricia Gilchrist (Boyce Hill GC)

The Logan Trophy

The winner was Samantha Ellis (Thorpe Hall GC), runner-up Charlotte Thompson (Channels GC)

The Inter County 2nd Team Trophy

Essex     

Management Committee

President                               Helen Morgan (Thorpe Hall)

Captain                                 Brenda Skudder (Chelmsford) 

Past Capt                              Janice Hazledine (Rochford  Hundred)                        

2nd Team                               Amanda Colgate-Herbert (Rochford 100)

Hon. Sec.                               Wendy Wilcock (Rochford Hundred)             

Hon. Treasurer                      Colleen Johnson (Harwich & Dovercourt)

Silver Shield/Trophy               Diane Johnson (Maylands)                             

Bronze Shield                        Paula Higgins (Benton Hall)

Harris Bowl/Munro                 Nicola Thomas (Benton Hall)                           

Open Meeting Organisers     Joyce Currie  (Rochford Hundred) & Susan Watts (Chelmsford)               

Juniors                                   Karen Charles (Colne Valley)

Training                                 Sue Lines-Poulton (Thorndon Park)              

East Regional Rep                 Pat Garner (Thorndon Park)

Handicap Adviser                   Janice Hazledine (R Hundred)                          

SS Assessor                           Pat Garner (Thorndon Park)

Delegates                              Peggy Corbett (Burnham-on-Crouch)

                                              Sue Woodhouse (North Weald GC)

LGU Appointed                      Trisha Wilson (Chelmsford)